Dnia 14 stycznia do Szkoły Podstawowej w Ostrowie przyjechali niezwykli goście, Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, pułkownik pilot Stanisław Wojdyła i major pilot Jerzy Janiszewski.
Stowarzyszenie Lotników
Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej (SSLW RP) powstało w 1989 roku z inicjatywy grupy oficerów lotnictwa, którą kierował płk Tadeusz MYŚKO. Skupia ono byłych żołnierzy zawodowych, którzy pełnili służbę w jednostkach wojskowych Lotnictwa WP, Wojsk Lotniczych, Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Kraju, Lotnictwa Operacyjnego, Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju, Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, Sił Powietrznych, w jednostkach lotniczych Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych, w jednostkach lotniczych Straży Granicznej, Milicji Obywatelskiej, Policji Państwowej oraz uczelniach, szkołach i ośrodkach szkolnych kształcących specjalistów dla tych rodzajów wojsk sił zbrojnych, instytutach naukowo-badawczych, a także w jednostkach lotniczych armii sojuszniczych. Głównymi celami działania stowarzyszenia są: integracja oficerów rezerwy, emerytów i rencistów wokół idei służby Ojczyźnie, ochrona honoru i godności żołnierskiej, kultywowanie tradycji lotniczych, kształtowanie patriotycznych, proobronnych postaw zwłaszcza wśród młodzieży szkół patronackich, popularyzacja wiedzy o lotnictwie i pomoc środowiskowa.
Z przedstawicielami stowarzyszenia delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły spotyka się każdego roku, 23 listopada na krakowskim cmentarzu Rakowickim podczas Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej Remembrance Day, kiedy to czczona jest pamięć brytyjskich żołnierzy poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
Patroni Szkoły w Ostrowie
Pułkownik pilot Stanisław Wojdyła oraz major pilot Jerzy Janiszewski przybyli na spotkanie z uczniami oraz nauczycielami szkoły w Ostrowie z uwagi na patronów naszej szkoły. Przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa odwiedzają szkoły, których patronami są lotnicy.
Nasza Szkoła Podstawowa nosi imię Lotników Alianckich, uczczono w ten sposób pamięć bohaterskich Lotników Alianckich 205 Grupy Bombowej 31 Dyw. S.A.A.F., którzy niosąc pomoc walczącej Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego, zginęli śmiercią lotnika w Ostrowie w dniu 17 sierpnia 1944 r. Jeden z lotników przeżył, z płonącego Liberatora uratował się drugi pilot leutenant Jannie Groenewald.
Pułkownik pilot Stanisław Wojdyła oraz major pilot Jerzy Janiszewski zainteresowali się historią naszych patronów, wyrazili wdzięczność za pamięć o lotnikach i za to, że szkoła nosi ich imię i czci ich pamięć.
Przekazanie pamiątek
Piloci podarowali nam cenne pamiątki: medal, statuetkę Pomnika Lotnika oraz książkę z dedykacją.
Na ręce Pani Dyrektor, Anny Kotyzy, Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego przekazał medal, przygotowany na pamiątkę wielkiego lotnika Stanisława Jakuba Skarżyńskiego. Zgromadzoną na spotkaniu społeczność szkolną gorąco zachęcił do zapoznania się z życiorysem lotnika Skarżyńskiego.
- „Chciałbym, żebyście się zapoznali z życiorysem Skarzyńskiego – mówił pułkownik Stanisław Wojdyła. - To był typowy lotnik, nie jakiś taki, co siadł za stery i leciał… to był szalony lotnik.”
Jesteśmy pierwszą szkołą, która otrzymała taki medal.
Stanisław Jakub Skarżyński
Pilot Stanisław Jakub Skarżyński (1899 - 1942) był pułkownikiem Wojska Polskiego, kawalerem Orderu Virtuti Militari, pierwszym Polakiem, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu. Skarżyński rozsławił imię Polski jako żołnierz i pilot-bohater. Otrzymał wiele odznaczeń. Był autorem książek: “25 770 km nad Afryką” (1931) i “Na RWD-5 przez Atlantyk” (1933).
Statuetka Pomnika Lotnika
Ponieważ jesteśmy "szkołą lotników", nasi gości przekazali nam kolejny prezent, statuetkę Pomnika Lotnika. Taką statuetkę wręcza się co roku pięciu najlepszym pilotom w wojsku polskim. Jesteśmy pierwszą szkołą, która otrzymała taką pamiątkę.
Oryginał Pomnika Lotnika znajduje się w Warszawie na rondzie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej. Monument upamiętniający polskich lotników powstał w 1932 roku. Rzeźbę zaprojektował Edward Wittig, przedstawia ona postać pilota wspartego o śmigło. Stanisław Skarżyński służył Edwardowi Wittigowi za model w trakcie projektowania pomnika Lotników w Warszawie. Pomnik był jednym z pierwszych w Europie monumentów poświęconych lotnictwu. W czasie okupacji został zniszczony przez Niemców. Odbudowano go po wojnie.
Kolejnym prezentem przekazanym przez znamienitych gości jest album, przedstawiający działalność Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego z inspirującą dedykacją.
Zakończenie
Na zakończenie spotkania piloci przekazali życzenia uczniom, żeby pamiętając o bohaterach, którzy walczyli „Za naszą i waszą wolność”, wchodzili mądrze w dorosłość, budując swój własny świat , żeby pamiętali, że są wartości, dla których warto zrezygnować z „mieć” na rzecz „być”.
Piloci zostali pożegnani rzęsistymi brawami. Na zakończenie spotkania obiecali przyjechać na ponowne spotkanie z uczniami.