W ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych prowadzonych w naszej szkole 12 października uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.
W życiu wielu młodych ludzi coraz większego znaczenia nabiera cyberprzestrzeń. Czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne niejednokrotnie wykorzystane są do cyberprzemocy. Funkcjonariuszki policji, odwiedzające naszą szkołę rozmawiały z uczniami na ten temat. Podczas prowadzonej prelekcji policjantka poinformowała uczniów, czym jest cyberprzemoc oraz przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.
Prowadząca spotkanie wyjaśniła zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich z tytułu popełniania czynów zabronionych i świadczących o demoralizacji. Objaśniła uczniom, czym jest czyn karalny, jakie środki w stosunku do nieletnich, popełniających czyny karalne, stosowane są przez policję i sąd.
W czasie prelekcji funkcjonariuszka wyjaśniała uczestnikom zasady obowiązujące w sieci, zwracając uwagę, że w wirtualnej przestrzeni tylko pozornie jest się anonimowym, a Internet jest jednym z miejsc, gdzie również może dochodzić do przemocy i przestępstwa. Policjantka uświadomiła uczniom, że przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych to przestępstwo regulowane prawem karnym.
Przypomniała również, aby chronić swój wizerunek i dobrze przemyśleć zamieszczane treści, ponieważ w sieci nic nie ginie i co raz zostało w niej umieszczane, na zawsze tam pozostanie. Funkcjonariuszka wyjaśniła czego w cyberświecie robić nie można, między innymi: publikować ośmieszających zdjęć i filmów czy używać wulgarnego języka, zamieszczać złośliwych komentarzy wpisów i zdjęć innych osób, zastraszać, nękać, ośmieszać, a także podszywać się pod inne osoby.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w takim spotkaniu przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.