15 października uczniowie z klas 3 - 8 wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa.
Najpierw poszliśmy do Muzeum Archeologicznego. Tam zwiedziliśmy nową odsłonę wystawy o pradziejach Małopolski.
Głównym elementem porządkującym wystawę jest oczywiście czas. Skoncentrowano się na przełomowych datach, w ramach których ukazano zagadnienia problemowe: środowisko przyrodnicze, zdobywanie pożywienia, mieszkanie, strój, ozdoby, uzbrojenie, wytwórczość, wymianę i obrządek pogrzebowy z elementami sztuki i wierzeń. Dużo miejsca zajmują rekonstrukcje postaci i strojów oraz przedmiotów, mapy, makiety i animacje komputerowe.
Na wystawie przedstawione zostały najbardziej istotne momenty w rozwoju regionu. Wybrano następujące daty i ogólnie związane z nimi „hasła”:
70.000 p.n.e. (człowiek neandertalski),
26.000 p.n.e. (Homo sapiens jako łowca mamutów),
5300 p.n.e. (ostatni myśliwi i pierwsi rolnicy),
700 p.n.e. (w czasach ciałopalenia – kultura epoki brązu),
250 p.n.e. (Celtowie w regionie),
160 n.e. (barbarzyńcy okresu wpływów rzymskich),
1000 n.e. (na progu chrześcijaństwa),
1300 n.e. (w Krakowie).
Kolejnym puntkem wyjazdu było zwiedzenie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie.
Na terenie Ekospalarni prowadzone są działania edukacyjne w ramach uruchomionej ścieżki edukacyjnej, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz przybliżenie odwiedzającym wiedzy na temat technologii i funkcjonowania zakładu termicznego przekształcania odpadów. Ścieżka edukacyjna jest integralną częścią Ekospalarni. Wiedzie przez cały Zakład, pokazując kluczowe elementy systemu takie jak przywóz i rozładunek odpadów do bunkra, proces termicznego przekształcenia odpadów komunalnych, proces oczyszczania spalin, proces wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej oraz proces zagospodarowania pozostałości po spalaniu.
Wycieczka była bardzo ciekawa i dostarczyła dużo informacji z zakresu historii oraz ekologii.